Finanční poradna onlineFair Trade

Sponzorované odkazy:

Fair Trade. Férový obchod. Spravedlivý obchod. S těmito názvy se můžete setkat, pokud se s někým budete bavit o zákulisí Fair Trade. Tento obchod má pomoci malým obchodníkům, například zemědělcům, z rozvojových zemí (Afrika, Asie, Jižní Amerika), kteří za své produkty dostávají minimum peněz a jsou takto vykořisťováni velkými koncerny.

Jak funguje férový obchod

V zemích třetího světa vypěstuje zemědělec nějakou plodinu. Nejčastějšími produkty jsou káva, čaj, čokoláda, cukr či ovoce. Zemědělci místo aby zboží prodávali velkým koncernům za směšné ceny, prodávají pomocí Fair Trade, který jim zajišťuje spravedlivou cenu za jejich produkty.

Jaké cíle si Fair Trade klade

Tento druh obchodu má chránit hlavně chudé země, jejich obyvatele a jejich lidská práva. Má zabránit vykořisťování těchto malých obchodníků, kteří žijí v zemích třetího světa. Fair Trade by měl rozvíjet příležitosti pracovat, podnikat a celkově prožít lepší život v málo vyspělých zemích světa. Férový obchod si také klade za cíl zlepšit obchodní partnerství. Mělo by se jít formou dialogu, aby byli podmínky výhodné pro obě strany a ne stylem určování cen jednou stranou.

Fair Trade roste

U nás má spravedlivý obchod vzestupný trend. Růst je přibližně padesáti procentní a v roce 2009 protožil Fair Trade 41 milionů korun, z čehož deset procent tvořili internetové prodeje. Pokud vás vzestupný trend tohoto odvětví zajímá, probírá se v článku Férový obchod jde nahoru. Tam se dozvíte kupříkladu to, jaké Fair Trade potraviny češi nejčastěji nakupují.

Reklama

Finanční odkazy

Potřebujete peníze ihned? Vyzkoušejte půjčky na internetu, kde najdete základní informace o bankovních a nebankovních půjčkách.

Podobné webové stránky